Tip na výlet nedaleko města Kladna

Zveme Vás nyní na návštěvu jedné technické a jedné přírodní památky, které jsou pro zdejší kraj typické, a jejichž podmanivost by vám neměla uniknout.

Hornický skanzen

Víte, že v České republice můžete na vlastní oči putovat v prostorách bývalých dolů, které si dodnes zachovaly svou autentičnost? Prvním z nich je grafitový důl v Českém Krumlově a tím druhým bývalý důl Mayrau (tzv. Mayrovka) na Kladensku, nedaleko obce Vinařice. Skanzen je zde v provozu již od roku 1994, přičemž teprve tři roky po jeho zpřístupnění veřejnosti byla v dole ukončena těžební činnost.
Zvláštností skanzenu je právě jeho typická dobová atmosféra. Dýchne na vás těžké období havířů, kteří si tu na svůj chléb museli vydělávat nebývalou dřinou. Důl byl založen již v roce 1874 a po více než stoletém provozu tu vše zůstalo opuštěné tak, jako by horníci odtud odešli docela nedávno. Většina technického vybavení zůstala zachována, jsou tu k vidění kromě umělé štoly i řetízkové šatny a tři těžní stroje z první poloviny 20. století.

těžní věž

Okolí Okoře

Že je na hrad Okoř cesta, jako žádná ze sta, a že ji lemují stromy, se zpívá ve známém songu. Do malebného údolí skutečně vede silnice z prudkého svahu obklopená ovocnými listnáči, mnohem více vás však překvapí celá zajímavá scenérie, kam je zřícenina hradu posazena. Podél jeho východní části protéká Zákolanský potok, který je částečně sevřen v hlubokém údolí skalnatými masivy s vzácnou teplomilnou flórou. Z toho důvodu tu byl v roce 1998 vyhlášen Přírodní park Okolí Okoře.
Podél potoka vede široká lesní cesta a směřuje napříč rekreační oblastí zvané Colorado. Mimochodem, víte, že rekreační chatu tu obývala i známá herečka a zpěvačka Laďka Kozderková?
strom v řece
Tento zajímavý kout přírody je považován za jeden z nejkrásnějších ve Středočeském kraji. Vyplatí se zaparkovat vůz na malém plácku před hradem a vydat se na kole po proudu potoka až k rozcestí se silnicí směřující do Zákolan. Budete projíždět kolem starobylého mlýna, míjet vysoký kamenný železniční viadukt a budete si připadat jako v jiném světě, který se rozhodně nepodobá typické krajině rozhraní okresu Kladno a Praha-západ.