Jaký je rozdíl mezi zdravou potravinou a kvalitní potravinou?

Často se v časopisech, v rozhlase, v televizi, při přátelském povídání s kamarády setkáváme s pojmem „zdravý životní styl“ anebo i velmi často skloňované sousloví „zdravé potraviny“.
food-fotografování
Co si představujeme pod pojmem zdravý životní styl je asi každému jasné.
Zdraví prospěšné potraviny, aktivní pohyb, vyhýbání se stresu, resp. pozitivní přístup k životu, práci a k životním situacím. Kouření cigaret určitě nepatří do zdravého životního stylu stejně jako pobyt v zakouřených místnostech, holdování alkoholu, užívání drog není třeba zmiňovat.
Samozřejmě, že občasná sklínka vína nebude na závadu. Zdravý životní styl neznamená, že se schováme do ústraní a začneme vyznávat asketismus. Ani změna bydliště v tom smyslu, že se uchýlíme do jeskyně a začneme v souznění s lesními bytostmi pojídat byliny a dloubat ze země kořínky nespadá do našeho pojetí zdravého životního stylu.
mořské plody
Toto vše je asi všem jasné.
Co vlastně znamená „zdravá potravina“? Myslím, že je záludné a zrádné hovořit jen o zdravých potravinách. Co pro někoho může být zdravé, druhému může vyvolat potravinovou alergii nebo ošklivou reakci.
Já mohu propagovat tmavé pečivo jako zdravou potravinu a kamarádce může způsobit žitný chléb nepříjemnou reakci, protože je alergická na lepek. Budu propagovat mléčné jogurty s živými probiotiky, ale kolega však musí dávat pozor na probiotika obohacená laktózou, protože má intoleranci na laktózu. A tak bych mohla pokračovat.
rajčata v dlaních
Mějme na paměti, že neexistuje proto vysloveně zdravá potravina. Příhodnějším názvem by měla být   k v a l i t n í   potravina. Potravina, která neobsahuje zbytečnou chemii, přídatné látky, aditiva, jogurty bez škrobu, maso by mělo být maso. Měli bychom se zajímat o své zdraví a snižovat spotřebu soli, bílé mouky a jednoduchých cukrů. To vše a mnoho dalších aspektů souvisí s kvalitou potraviny.
Nepodléhejte kultu „zdravých potravin“ a sami si vybírejte takové, které vaše zdraví podpoří. Jen vy sami víte, co je pro vaše tělo zdravé a správné.